18.09.2016

[109] Tydzień z Opowieściami z Narnii - ciekawostki


Hello! U mnie dzisiaj zdecydowanie nie jest ładnie. Za oknem deszcz, zimno, nie mam na nic siły... a muszę jeszcze zrobić dowolnego płaza na jutro, chlip.
Zostawiam Was z piętnastoma ciekawostkami, o których na pewno wiecie Wy, fani tejże serii... W każdym bądź razie CHYBA fani. Ja tam kocham te książki, mniej niż Alicję w Krainie Czarów i Zwiadowców, jednakże w mojej ocenie jest to świetne. Wiem, wiem, nie przyszłam tu recenzować, tylko wstawiać tekst, także zapraszam do czytania i do... potem. ;)

1. Szukając statystów do filmu zamieszczono ogłoszenie w gazecie "The New Zealand Herald". W treści ogłoszenia było napisane, że poszukiwani są ludzie poniżej 150 cm wzrostu i powyżej 183 cm. Statystów szukano w największych miastach Nowej Zelandii - Auckland, Wellington i Christchurch przez dwa tygodnie.
2. Twórcy filmu prosili o pozwolenie na sprowadzenie do Nowej Zelandii 12 reniferów, które miałyby ciągnąć sanie królowej śniegu, ale Ministerstwo Rolnictwa i Nadleśnictwa nie wyraziło zgody usprawiedliwiając się "gorączką Q", na którą cierpią renifery amerykańskie i która jest śmiertelna. Zezwolono jednak na sprowadzenie do Auckland 8 wilków.
3. Michelle Pfeiffer otrzymała propozycję zagrania Białej Czarownicy, ale aktorka odrzuciła propozycję ze względu na zobowiązania rodzinne.
4. Tilda Swinton nie czytała wcześniej książki C. S. Lewisa.
5. Współproducent filmu Douglas Gresham jest pasierbem C.S. Lewis - autorki powieści na podstawie której nakręcono film.
6. "Aslan" w języku tureckim oznacza "lew".
7. Brian Cox miał początkowo podkładać głos Aslanowi.
8. Według niepotwierdzonych doniesień - rolę w filmie negocjowała Nikole Kidman, ale nie doszło do podpisania kontraktu.
9. Scena na zamarzniętym jeziorze (jedna z kluczowych w filmie) została nakręcona w lutym 2005, w Polsce nad jeziorem Siemianówka (na północ od Puszczy Białowieskiej).
10. Imię Białej Czarownicy - "Jadis" pochodzi z języka perskiego i znaczy "czarownica".
11. Za efekty specjalne, kostiumy, rekwizyty, bronie, itp. odpowiedzialna jest nowozelandzka firma WETA, ta sama, która pracowała przy ekranizacji Władcy Pierścieni Petera Jacksona.
12. Wokalistka i autorka tekstów Amy Lee należąca do popularnego zespołu Evanescence, jest współtwórczynią ścieżki dźwiękowej do filmu. Zaoferowano jej także epizodyczną rolę w filmie, piosenkarka domaga się jednak, aby jej bohaterka została uśmiercona.
13. Narnia to nazwa małego miasteczka niedaleko Rzymu.
14. Odtwórców ról Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji wybrano w castingu spośród 2 tysięcy kandydatów.
15. Przygotowania do produkcji trwały dwa lata, zdjęcia , 18 miesięcy. Kręcono je głównie w Nowej Zelandii, a także w Czechach i… w Polsce.

A ja zawsze myślałam, że to drugą część (tj. Książę Kaspian) kręcono w Polsce... No cóż, człowiek w każdej chwili swojego życia się uczy :}


WYZWANIE, 
Losowanie
Quiz
+ Głosujcie na Waszego ulubionego bohatera. :>

3 komentarze:

 1. Ooo :D
  Tym, że w Polsce kręcono ten film, to nie słyszałam. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Wkradł się wam błąd — nie Nikole, tylko Nicole Kidman.
  A jeśli chodzi o samą treść, to wielu rzeczy się dowiedziałam!

  OdpowiedzUsuń
 3. 5. Współproducent filmu Douglas Gresham jest pasierbem C.S. Lewis - autorki powieści na podstawie której nakręcono film.
  Lewis to on, autor, nie autorka. ;)

  OdpowiedzUsuń

Netka Sidereum Graphics